Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Németország előrelépést remél az új iráni elnöktől a perzsa állam nukleáris programja körüli vitában.
Hassan Rouhani hivatalba lépése „új esély”, de Németország „nem a szavak, hanem a tettek alapján ítéli majd meg az új iráni vezetést” – mondta Guido Westerwelle német külügyminiszter pénteken. Hangsúlyozta, Teheránnak „bizalomerősítő lépéseket” kell tennie, hogy kimozduljon a holtpontról az iráni atomdúsító programról szóló tárgyalások folyamata. A legfontosabb az, hogy Irán tegyen le az atomfegyver kifejlesztésének szándékáról, és legyen ellenőrizhető ennek a vállalásnak a betartása – mondta Westerwelle a dpa német hírügynökségnek.
Irán a Hatokkal – az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjával és Németországgal – tárgyal nukleáris fejlesztéseiről. Az iszlám köztársaság vezetése azt állítja, hogy a projektek békés célokat szolgálnak, a Nyugat viszont attól tart, hogy Iránban titokban atomfegyver előállításán dolgoznak. A vita évek óta tart, a nemzetközi közösség szankciókkal próbál nyomást gyakorolni az iráni vezetésre. Hassan Rouhani-t mérsékelt politikusként tartják számon. Az elnöki hivatalba vasárnap iktatják be. A júniusi elnökválasztáson elsöprő többséggel győzött. A kampányban azt ígérte, nyitottabb lesz az atomprogramról folytatott tárgyalásokon.
Németország szerint Rouhani győzelme még nem elég indok a szankciók lazítására. Korai lenne ezt a kérdést napirendre tűzni – mondta Guido Westerwelle, hozzátéve, hogy továbbra is az úgynevezett kettős stratégia marad érvényben. „A szankciókkal egészen addig fenntartjuk a politikai nyomást, ameddig nem vagyunk biztosak abban, hogy Irán lemond a nukleáris fegyverekről, ugyanakkor fenntartjuk a párbeszéd lehetőségét is” – mondta a német diplomácia vezetője.